PROMIT (2006-2009)

NAROČNIKEvropska komisija
 NOSILEC PROJEKTAdr. Stane BOŽIČNIK
 ČASOVNI OKVIR1. 9. 2006 – 28. 2. 2009
 KOORDINATOR PROJEKTA PTV (Plannung Transport Verkehr)
 SODELUJOČE ORGANIZACIJECentre for Research and Technology Hellas/Hellenic Institute of Transport, LogIT a. s., Transeuropean Consultants for Transport, Development and Information Technology S. A., Rapp Trans, Technical Research Centre of Finland, Institute of Shipping Economics and Logistics, Közlekedestudomanyi Intezet KHT, Netherlands Organisation for Applied Science research Subcontractor: CETENA, Obet, Ecorys, Germanischer Lloyd, VGTU, CDV, AVV, Uni Southampton, Polito, TRL, TOI, DLR, Interporto Bologna, Marintek, AREVA, Cargo Technologies, University of Maribor, Faculty of Civil Engineering
 POVEZAVE http://www.promit-project.net/

Kratka obrazložitev izvajanja projekta

Projekt PROMIT se osredotoča na področje evropskega intermodalnega transporta. Naloga projekta je razvoj, spodbujanje in usklajevanje sodelovanja (razvojno raziskovalnih organizacij, logističnih operaterjev, logističnih promocijskih centrov in uporabnikov intermodalnega transporta) na področju (mednarodnega in nacionalnega) intermodalnega transporta.

Cilj projekta PROMIT je prispevati k hitrejšem razvoju in implementaciji intermodalnih transportnih tehnologij in procesov ter pomagati pri promociji inovativnih intermodalnih logističnih procesov. Končni cilj je pospešen razvoj t. i. »modal shifta«, ki je kot pomemben prometno-politični cilj opredeljen v vseh prometno-političnih dokumentih v EU. Projekt PROMIT razvija, predstavlja in promovira inovativne rešitve in primere najboljših praks na področju intermodalnega transporta vsem zainteresiranim izvajalcem, uporabnikom, razvijalcem in politikom.

Pričakovani in doseženi rezultati

V obravnavanem obdobju so bili v okviru slovenskega prispevka doseženi naslednji rezultati:

Izvedena je bila podrobna analiza intermodalnega transporta v Slovenji, ki obravnava naslednja področja:

• Analiza obsega, strukture in razvojnih trendov na področju intermodalnega transporta v sloveniji,
  • Identifikacija in analiza delovanja najpomembnejših nacionalnih operaterjev,
  • Primerjalna analiza ponudbe intermodalnega transporta v Sloveniji,
  • Ocena razpoložljive infrastrukture in suprastrukture za intermodalni transport v Sloveniji
  • Kritična analiza ovir na področju razvoja uporabe intermodalnega transporta v Sloveniji
  • Pregled zakonskih okvirov, vzpodbud in smernic intermodalnega transporta v Sloveniji.
  • Analiza primerov dobrih praks intermodalnega transporta v Sloveniji itd.

Na osnovi izvedene analize so bili podani predlogi potrebnih ukrepov za premik tovora iz ceste na okolju bolj prijazne oblike prometa.

Na evropski konferenci PROMIT v Sofiji (Bolgarija) smo predstavili naše predloge o možnih in potrebnih novih organizacijsko-tehnoloških rešitvah na področju intermodalnega transporta v EU.

EU projekti - aktualni

• DANOVA (2020 - 2022)

Innovative transportation services for blind and partially-sighted passengers in Danube Region

• SMACKER (2019 - 2022)