Hibridno električno letalo dobiva svojo pravo obliko

19. in 20. novembra 2018 je potekalo srečanje konzorcija MAHEPA, kjer so potekale razprave o napredku razvoja modularnih konceptov hibridnih električnih letal in načrtovanje nadaljnjih aktivnosti pri izdelavi pogonskih sistemov, specifikacijah komponent, specifikacijah programske opreme itd. Ključni dosedanji dosežki projekta so definiranje PMCD modula s programsko opremo in funkcionalnimi specifikacijami, skupaj z integriranim visokokakovostnim komunikacijskim vmesnikom, ki bo omogočil enemu ali večim PMCD-jem nadzor nad poljubnim serijskim hibridnim pogonom.

Poleg tega je bil oblikovan tudi razširjen koračni hibridni električni pogon na gorivne celice, ki optimizira upravljanje porabe energije in izboljšuje nivo zmogljivosti letala. Za razliko od konvencionalnih letal z gorivom, kjer je razmerje med potiskom motorja in porabo goriva eno-dimenzionalno, bo hibridno električno letalo delovalo v dvo-dimenzionalnem prostoru, kjer bodo raziskani tudi različni načini upravljanja z energijo. Najbolj perspektivne metode upravljanja z energijo bodo nato razvite kot visokokakovostna nadzorna funkcija PMCD modula z uporabo sloja API in testirana med letom.

Partnerji projekta MAHEPA so v času sestanka obiskali tudi laboratorije Univerze v Ulmu, kjer so lahko videli, kako se testirajo pilotni sestavni deli vodikovih letal. Laboratorij Univerze v Ulmu je postavljen v treh sekcijah; v prvem se testira električni motor Emrax, ki je priključen na obremenitveno napravo, da se testira pod različnimi pogoji obremenitve. V drugem je nameščena vakuumska komora, kjer se bo testiral system HY4 pod nizkim tlakom zaradi simuliranja pogojev delovanja letala med poletom. V zadnji sekciji je postavljen testni prostor za motor Rotax z notranjim izgorevanjem, ki bo prav tako priključen na obremenitveno napravo in testiran v različnih pogojih obremenitve. Ključni dejavnik uspeha projekta MAHEPA je pokazal ne samo odlično znanje in izkušnje partnerjev, pač pa tudi izjemne raziskovalne in laboratorijske zmogljivosti.