Prvi sestanek eGUTS regionalne strateške platforme

ELEKTRIČNI IN ZELENI URBANI TRANSPORTNI SISTEMI

V mesecu januarju 2017 se je uradno pričel izvajati 30 mesečni projekt Električni in zeleni transportni sistemi – eGUTS (»Electric, Electronic ang Green Urban Transport Systems«), katerega vodilni partner je Politehnična univerza Timișoara iz Romunije. Projekt eGUTS je 85% sofinanciran iz naslova programa Interreg Danube Transnational Programme.

GUTS projekt je nadaljevanje projekta GUTS. Usmerjen je k okolju prijaznim in varnim prometnim sistemom ter uravnoteženi dostopnosti urbanih in podeželskih območij. S projektom si prizadevamo izkoristiti potenciale elektro mobilnosti med prebivalci in inštitucijami ter uvajanjem potrebne infrastrukture v mestu. V sklopu projekta je bilo pod vodstvom Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo ter Fakultete za energetiko, Univerze v Mariboru izdelanih naslednjih 5 študij izvedljivosti:

1. Električne polnilne postaje v mestnih območjih,
2. Kolo z električno podporo ali e-avtomobil v urbanih transportnih sistemih,
3. Lokalna in regionalna politika za spodbujanje e-mobilnosti,
4. Električni avtobusi v javnem prevozu in
5. Predelava na električni pogon – standardi in načrti za samostojno predelavo vozil.

Na prvem sestanku Regionalne Strateške platforme 12. 12. 2017 v Velenju sta predstavnika Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo ter Fakultete za energetiko, Univerze v Mariboru, Mestni občini Velenje in ostalim povabljenim predstavila vseh 5 študij izvedljivost v prostorih Vile Biance.