BALTSKO-JADRANSKI KORIDOR (2015-2017)

NASLOV Študija baltsko-jadranskega koridorja in podpora evropskemu koordinatorju
 AKRONIMBAC II
 NAROČNIKEvropska komisija
 NOSILEC PROJEKTAizr. prof. dr. Stane Božičnik
 ČASOVNI OKVIR1. 9. 2015 - 31. 12. 2017
 KOORDINATOR PROJEKTAT-Plan Consulting (Italija)
 SODELUJOČE ORGANIZACIJEJPL Project (Poljska)
Paradigma (Avstrija)
Leigh Fisher Ltd. (Italija)
NDCON (Češka Republika)
Univerza v Mariboru (Slovenija)

Baltsko-jadranski (BA) koridor povezuje glavna vozlišča (urbana območja, pristanišča, letališča in druge prometne terminale) na relaciji med Baltikom in Jadranom. Vsebuje ključne železniške, cestne, pomorske in zračne povezave, ki potekajo od Poljske, preko Češke, Slovaške, Avstrije do Italije in Slovenije. Takšno omrežje je ključno za krepitev evropskega gospodarstva in zagotavljanje učinkovitih storitev za potnike in tovor. Cilj študije BA koridorja je izvesti analizo trenutnega stanja prometne infrastrukture, na osnovi TEN-T standardov identificirati ozka grla, opraviti pregled tekočih in načrtovanih projektov za odpravo ozkih grl ter preveriti možnosti za izvajanje in financiranje predvidenih projektov.

Na osnovi študije in na osnovi posvetovanja z BA forumom v katerega so vključeni predstavniki regij, upravljalci infrastrukture in ministrstva, bo evropski koordinator, profesor Kurt Bodewig, pripravil delovni načrt katerega cilj je opredeliti kratkoročne in dolgoročne usmeritve za razvoj BA koridorja do leta 2030. Delovni načrt bo za kratkoročno obdobje do leta 2020 opredelil prednostne projekte prometne infrastrukture ter opredelil njihovo financiranje iz EU in nacionalnih sredstev.

EU projekti - aktualni

• DANOVA (2020 - 2022)

Innovative transportation services for blind and partially-sighted passengers in Danube Region

• SMACKER (2019 - 2022)