HYPSTAIR (2013-2016)

NASLOV Razvoj in validacija komponent sistema hibridnega pogona in podsistemov za električno letalo
 AKRONIMHYPSTAIR
 NAROČNIKEvropska komisija - 7. Okvirni program
 NOSILEC PROJEKTAdr. Stane Božičnik
 ČASOVNI OKVIR01. 09. 2013 - 29. 02. 2016
 KOORDINATOR PROJEKTAPipistrel (Slovenia)
 SODELUJOČE ORGANIZACIJE

Siemens AG (Germany)
Univerza v Mariboru (Slovenia)
University of Pisa (Italy)
MBVision (Italy)

POVEZAVE www.hypstair.eu

ProjectLogoV projektu HYPSTAIR bomo razvili komponente, ki bodo sestavljale serijski hibridni pogon za majhna letala. Koncept serijskega hibridnega letala v tem trenutku predstavlja najboljši kompromis med učinkovitostjo in dosegom za lahka letala. Lahko si ga predstavljamo kot letalo z električnim pogonom, ki ima na krovu še dodatni generator za povečanje dosega, kadar je to potrebno.

V projektu bomo sestavili konceptno zasnovo komponent hibridnega sistema, ki ga tvorijo generator, motor, inverter, baterijski sistem in kontrolna enota. Komponente bodo dimenzionirane in zasnovane glede na pričakovane zmogljivosti in energetsko učinkovitost celotnega sistema letala in pogona. Komponente bodo testirane v laboratorijskem okolju. Zasnovali bomo namenski vmesnik med človekom in strojem, ki bo omogočal enostavno uporabo kompleksnega hibridnega sistema. Z upoštevanjem zanesljivosti električnih motorjev ter uporabe dvojnega vira energije se bo z uporabo teh komponent izboljšala tudi varnost letenja.

Komponente bodo zasnovane tako, da bodo ustrezale vsem relevantnim varnostnim in certifikacijskim standardom. V tem trenutku še ne obstajajo pravila za letalske hibridne pogone, zato bo definiranje teh pravil v sodelovanju z ustreznimi agencijami in institucijami eden ključnih prispevkov projekta, kar bo hibridnim in električnim pogonom odprlo pot na trg. Ti dosežki bodo pomagali ustanoviti konkurenčno verigo dobaviteljev za komponente hibridnega pogona ter skrajšali čas za tržno uveljavitev hibridnih pogonov v letalstvu.

EU projekti - aktualni

• DANOVA (2020 - 2022)

Innovative transportation services for blind and partially-sighted passengers in Danube Region

• SMACKER (2019 - 2022)