Možnosti optimiranja tokov cestnega tovornega prometa in možne komodalne rešitve (2009)

NASLOV Možnosti optimiranja tokov cestnega tovornega prometa in možne komodalne rešitve
 AKRONIMTovorni tokovi 2
 NAROČNIKMzP
 NOSILEC PROJEKTACenter za ekonomijo transporta, UM FG
 ČASOVNI OKVIR2009
 KOORDINATOR PROJEKTA dr. Stane Božičnik
 SODELUJOČE ORGANIZACIJEUniverza v Mariboru, Fakulteta za gradbeništvo
STAT - Statistični urad Republike Slovenije
 POVEZAVE -

Opis projekta:

Posledica naglega gospodarskega razvoja in globalizacije, kot tudi potrošnje, je zelo hitra rast tovornega prometa. Navkljub mnogim mnenjem in opozorilom stroke je struktura kopenskega prevoza tovora še vedno močno neuravnotežena v prid prevoza tovora po cestah. Ukrepi in napori Evropske komisije so naravnani v smeri de-korelacije med nivojem rasti prometa v primerjavi z rastjo BDP. Na žalost ugotavljamo, da navkljub mnogim naporom do sedaj ni bil dosežen noben večji uspeh na tem področju. Iskanje rešitve, ki bi zagotovila vzdržen razvoj prometa (na splošno), je eden od glavnih ciljev EK v naslednjih letih.

Iz pridobljenih podatkov iz študije »Ocena tokov tovornega prometa Slovenije«, ki je bila namenjena oblikovanju podatkovnih osnov za oceno tokov tovornega prometa Slovenije in smernic EU na transportnem področju in v skladu s cilji prometne politike, se prouči možnosti za možna področja optimiranja tovornih tokov v Sloveniji.

Namen projekta (ki bo kot podatkovno osnovo uporabil najnovejše dosegljive podatke) je proučiti obstoječi cestni in železniški (komodalni) tovorni promet v Sloveniji in na osnovi pridobljenih rezultatov proučiti in predlagati možna področja optimiranja tovornih tokov v Sloveniji. Predlogi optimizacijskih rešitev bodo temeljili na uporabi ITS in inovativnih komodalnih rešitev. V zaključnem delu bo naloga podala grobo oceno posledičnega zmanjšanja tovornega prometa na koridorjih. Zmanjšanje koridorskega prometa bi nastopilo kot posledica splošnega zmanjšanja »lokalnega slovenskega« obsega tovornega prometa, ki bi ga lahko realizirali z uporabo predlaganih rešitev.

V sklopu obravnavanega projekta gre za naslednje aktivnosti:

• Analiza značilnosti cestnega in železniškega tovornega prometa v Sloveniji
  • Proučitev optimizacijskih potencialov po posameznih področjih tovornega prometa v Sloveniji
  • Identifikacija in evaluacija obstoječih ITS sistemov, ki omogočajo optimizacijske procese v tovornem transportu
  • Identifikacija možnih (inovativnih) komodalnih rešitev
  • Ocena načinov in možnosti uporabe izbranih rešitev
  • Zaključne ugotovitve: ocena optimizacijskih rezultatov (zmanjšanja tovornega prometa) kot posledica uporabe predlaganih rešitev na koridorjih in v Sloveniji na splošno

Nacionalni projekti - aktualni

ION (2018-2021)

Integracija navigacije v zunanjem okolju in zaprtih prostorih

Nacionalni projekti - izvedeni